Po raz pierwszy od dawna promocja lektorów i ceremoniarzy odbyła się w archikatedrze wrocławskiej. To pomysł metropolity wrocławskiego, który zaprosił służbę liturgiczną na 5. rocznicę swojego ingresu.

Podczas uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za 5 lat swojej posługi na czele metropolii wrocławskiej abp Józef poświęcił krzyże dla ministrantów słowa Bożego (lektorów) oraz ceremoniarzy.

- Pomysł wyszedł od samego abp. Józefa, który chciał osobiście dokonać promocji w czasie swojego jubileuszu i pobłogosławić tej młodzieży. Cieszymy się, że pasterz Kościoła wrocławskiego otworzył drzwi katedry dla służby liturgicznej ołtarza, która dotychczas przechodziła swoje promocje w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. A katedra była dotychczas zarezerwowana jedynie dla kleryków i ich formacji - mówi ks. Marek Leśniak, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji wrocławskiej.

Ma nadzieje także, że błogosławieństwo ministrantów słowa Bożego czy ustanowienie ceremoniarzy w katedrze stanie się nową tradycją i z każdym kolejnym rokiem te wydarzenia będą miały miejsce w matce dolnośląskich kościołów.

- Lektor to ten, którego bogactwem jest słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Ono jest zawsze słowem miłości. Na słowo Boże wszystko się stało, a co się stało, było dobre. My zatem mamy być kontynuatorami obecności Bożego słowa tu, na ziemi. Mamy być przedłużeniem Bożej obecności. Dlatego mamy czytać, rozważać i dzielić się z innymi tym słowem - zachęcał bp Jacek Kiciński w homilii podczas Mszy św.

Jak stwierdził, moment przyjęcia posługi lektora może się stać okazją do tego, by mieć zawsze ze sobą kieszonkowe Pismo Święte. - Natomiast ceremoniarz to człowiek ołtarza, dlatego powierza mu się troskę o piękno liturgii. Liturgia zawsze jest piękna, gdy odsłaniamy Jezusa i staramy się, aby On był najważniejszy. Im bliżej jesteśmy Jezusa, tym nasze życie staje się bardziej podobne do Niego, bardziej wiarygodne. Stajemy się świadkami, uczniami Jezusa, ale także misjonarzami - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

- Gratuluję ministrantom i ceremoniarzom. Dzisiaj cieszą się wami rodzice, księża proboszczowie, katecheci, kapłani i cały Kościół wrocławski. Jako kapłani z wielką nadzieją na was patrzymy i tak bardzo prosimy Pana Boga, żebyście w przyszłości nas zastąpili. Dlatego wielką radością jest tak duża liczba ministrantów i ceremoniarzy. Jesteśmy z was bardzo dumni - mówił abp Józef Kupny.

Przy tej okazji gratulował także rodzicom tych młodych ludzi.

- W sumie kurs centralny i kursy rejonowe przeszło 130 lektorów i 55 ceremoniarzy. Nie wszyscy mogli przyjąć tę promocję dzisiaj w obecności metropolity wrocławskiego, dlatego odbędą się one w najbliższą niedzielę, bądź za tydzień w rodzinnych parafiach. Kurs trwa przeważnie od października do czerwca. Jest to 12-13 spotkań. Zapraszamy już na kolejną edycję pod kod koniec października - zapowiada ks. Leśniak.

Maciej Rajfur, Gość Wrocławski